25 Ağustos 2014 Pazartesi

Syncthing Programı ve kurulumuMerhabalar herkese ;

Bügünlerde yeni bir sorumluluk daha üstüme aldım ve onu devam ettirmek için elimden geleni yapıyorum. "Syncthing" programı bittorrentsync veya dropbox gibi eşitleme programların açık kaynak kodlu alternatifidir. "Go" dilinde yazılmıştır genel olarak ancak tabiki her programlama olduğu birden fazla dil kullanmak doğal bir durumdur. Ancak fedora üzerinde bütün "go" dili paketlerini göremedim ama yinede durum ile alakalı çalışan arkadaşların olduğuna eminim bir ufak mesaj yazarakda durumunu öğrenmek pekala mümkün olacaktır. Peki syncthing ile neler yapabiliriz ? 

Syncthing ile bütün bilgisayar platformlarında ve telefon olarak şuan sadece android platformunda desteklenen bu program ile bütün cihazlarınızı birbiri işe eşitlemeniz mümkün. Bir dosyayı güvenli bir şekilde bir başka noktaya aktarmak için kullanabiliriz. Bir kaç farklı değişiklik ile başka programların eşitleme özelliklerini syncthing üzerinden kullanarakda farklı amaçlardaki güzel projelerde kullanabiliriz. Tamamen eşitleme sistemini kullanan arkadaşların tecrübelerine kalmış bir deneyimdir.

*Bu program Fedora da kullanabilir mi ?

Evet kullanabiliriz ve kurulum için ise bir "github" meydana getirdim. Orada ayrıntılı bilgiler mevcuttur.Aynı zamanda "fedora  copr" depo oluşturdum ki kolaylıkla kurulabilsin. "Fedora copr" depolarını kullanabilmek yazılacak komut her "copr" deposunda altta kutucuk içerisinde komutu mevcuttur ancak o komutu kullanmak için bir ufak eklenti kurmamız lazım hemen onuda yazalım.

su -c 'yum install dnf-plugins-core' 

Github adresi : https://github.com/thunderbirdtr/syncthing_rpm
Fedora Copr Adresi : https://copr.fedoraproject.org/coprs/thunderbirdtr/Syncthing_for_Fedora/

Eğer copr depo ile kurmak isterseniz;

Kurulum kodu : su -c "yum install syncthing" && su -c "systemctl start syncthing@username.service"

Tarayacı adresi ise ; http://localhost:8080/

Not : "username" kısmı sizin fedora sisteminizdeki kullandığınız kullanıcı ismi olmalıdır.

Sonuç olarak ise ;Görüldüğü gibi herşey kolayca çalışıyor ve program olmayacaktır. Ancak son bir kaç not daha eklemek isterim. Eklediğim adresler bana ait şahsi github ve fedora deposudur. Programı isteyen kendi websitesinden kurabilir yada burdan kurabilir. Ancak bir fark olmayacaktır. Çünkü tamamen aynı kaynak kodu ile kurulum yapılıyor.Diğer ayarlamaları için syncthing forum sayfasına bakabilirsiniz. Yada elimden geldiğince bende yardımcı olmaya çalışırım.


Resmi websitesi : http://syncthing.net/
Resmi tartışma websitesi : https://discourse.syncthing.net/

Sağlıcakla kalın.
Teşekkür Ederim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder