14 Şubat 2014 Cuma

Youtube'da "gnome-terminal" kadar yakın :)

"Youtube" bir zamanlar küçük bir "video" paylaşım sitesi idi. Ardından bazı olaylar gerçekleşti ve "google" satın aldı. Sonunda bügünkü halini almış şekilde karşımızda duruyor. Peki neler yapıyoruz youtube sayfasına girip arama kutusuna sadece birşeyler mi yazıyoruz ? Tabi ki hayır "video" paylaşımı "canlı yayın" gibi diğer özellikleride kullanıyoruz. Tabi bu nasıl bir video çektiğinize veya nasıl bir fikrinize bağlı olarak değişir. Hmh sanırım "youtube" tarihinden ve "101" youtube'dan asıl olaya geçelim :)

Bir kaç gündür gözümden çıkmıyor ve kullanması basit eğlenceli bir araç olduğunuz itiraf etmeliyim. O kadar çok potansiyeli var ki çok rahat bir şekilde sisteme entegre edilebilir. Sadece biraz hayal gücü yeterli olacaktır.

"youtube-mps" aracı bügünler çıkmış yeni bir komut satırında "youtube" anlayışına katılmış bir araçtır. Peki kendisi ile neler yapabiliriz ?


  • Video arama
  • Arama sonucundaki "video" 'yu sadece "ses" olarak dinlemek
  • Video izleme
  • Tam ekran seçeneği
  • Arama sonucunda çıkan içeriği indirme olanağı
  • Tekrar çalma özelliği
  • Oynatma listesi eklemek ve karışık izleme/dinleme olanağı

Gerçekten etkili bir araç olduğunu kabul etmeliyim. Çünkü 150 MB bir video'yu kendi "local" sistemimde sadece 3MB bir "ogg" formatında dinlemek hem kota dostu hemde hızlı ve kaliteli bir dinleme şekli olacaktır. Hele birde "müzik" seviyorsanız aşırı derecede kesinlikle kanıma giren bir araç olduğunu söylemekten çekinmem doğrusuda. Ayrıca kullanımı hakkında güzel sade bir döküman hazırlanmış o yüzden onu "kaynak" adresten bulabilirsibiz. Ben sadece "fedora" sistemine kurulumu ve bir kaç temel komuttan sonra keşfetme kısmını okurlara bırakıyorum. 

  • python-pip
  • mplayer

su -c yum install python-pip mplayer

Python-pip "pip" komutunu gerektiğinden dolayı lazım olacak. Çünkü program python dilinde ve "pip" sisteminden indirebilmek için eklendiğinden dolayı kolayca "otomatik" kurma imkanı sağlamaktadır. "mplayer" ise video olarak izlemek olanağı sağlamaktadır.

  • # root kullanıcısı olarak ; sistem geneline kurmak için ; 
pip install mps-youtube
Sonrasında normal kullanıcıs olarak favori terminal programınızı açın ve komut olarak "

mpsyt

Sonrasında karşınıza ; Burdan sonrasında "/" yazdıktan sonra aramak istediğiniz kelimeyi yazabilirsiniz.

/aramaterimi
Arama sonucunda çalmasını istediğniz "video" için ; rakam yada rakamlar yazabilirsiniz.
1,2,3,7,8
Video özelliğini açtıktan sonra ; 

set show_video true


Duraklatma,durdurma,ileri veya geri sarma , ses aç/kapa terminal içinde gösterilmiş ve tuşlarına basmak yeterli olacaktır. Diğer özellikler "çalma listesi" ,"tam ekran" özellikleri github sayfasında gösterildiğinden kaynak adres yer almaktadır. Ancak herhangi bir problem olursa yorumlarla yardım edebilirim.

Teşekkür Ederim.