9 Şubat 2014 Pazar

Fedora 20 ve 2014 yılı azcıkda hayattan eğlence


2013 yılından sonraki ilk yazım olacak :) Sanırım sınav + Fedora işlerim ve biraz şahsiyet bizi bu yazı ortamımdan uzak bıraktı. Ama çalışmayı bırakmadık :) Hala kodlamaya yeni bir arayışta olmaya devam ediyorum. Bununla beraber bu "tatil" zamanı içerisinde biraz oyun kurmakda istedim. En sonunda "nvidia" ve "optimus" biraz bana nefes aldırdı. Bu biraz gerçi geç oldu ama olsun. Yine de artık oyun kurabilmek gerçektende güzel bir duygu ve bir ara Autodesk tekrar "Maya 2014 Linux" desteği verdiğini görünce evet biraz daha "render" :) Eğlenmek adına bir kaç ufak proje ama paylaşma hakkım yok üzgünüm :) Herneyse umarım 2014 yılı için güzel yazılar yazmaya devam edicem. Bu zaman zarfına kadar yaptıklarım hakkında ufak bir liste yazmak isterim. Eğer ilgilenen olursa "nasıl" sorusuna cevap verebilirim. Yada direk olarak buraya yazarım. Ancak bana ait olan "nvidia" ayarlarımın sadece genel kısmını açıklamam mümkün. Gerisi tamamen "destek" ile alakalıdır.

Nvidia düzgün çalıştıktan sonra "Steam Linux" ve kurmuş olduğum "windows" oyunlarını yazmak istiyorum.

Steam ve optimus düzeltilince ;

 • Dota 2
 • Dota 2 test
 • Portal
 • Team fortress
 • Bard Tale
Steam Linux kısmında daha fazla oyun kesinlikle alıcam. Bu arada kurduğum windows oyunları ise ; 

4 Kişi LAN bile oynadığım ve "Strateji" oyunları sever biri olarak  ;
 • Red Alert 3 kesinlikle "windows" sisteminden daha hızlı açılıyor ve çok daha sağlam FPS aldığım kesin
 • Starcraft II Heart of Swarm (kısaca SC II Hots) 
 • Dragon Age Origin
 • Dragon Age 2
 • Unreal Tournament 3

  Daha fazla oyuna sahibim ve fazlasını kurmaya çalışırım ancak elimdekileride oldukça seviyorum.Ve birde "saf Linux" oyunları altında diyelim. 
 • Minecraft 1.7.4 (Kardeşimle F20 + F20 ) 
  • Minecraft Server üstünde "Hayatta kalma" modunda tercih ettik.
  • LAN Paylaşımlı
 • Unreal Tournament 2004 Linux 
Bunun gerçekten var olduğunu bilmiyordum. Bir makale olarak bir yerde sanki gördüm gibi ama Macaristan'daki dostlarım sağolsun bunu bana verdiler. ufak bir hotspot ve hemen ardından "LAN" ve maça başladık : ) Güzel bir izleyici kitlesi bulmuştuk ve eğlenceli idi ve bu defada kardeşimle hedef tahtası olduk :)

Oyunlar kısmı şuanlık bu şekilde ve onunda dışında yaptığım bir kaç ufak projemde vardı.
Bana ait 2 Raspberry-PI mevcut. bir tane daha var ancak onu ödünç verdim. En son Rs-pi B 512 RAM + Kamera modüllü olan ile "Zaman gecikmeli fotoğraf çekme" projesi üstünde biraz çalıştım. Python ve daha çok python kodlaması yaptım. Bu konuda ssh+webserver ide kullandım. Aslında hakkını vermek gerekiyor. Webserver IDE olarak kullandığım sistemde kesinlikle zevk aldım.Çünkü "nodejs" her ne kadar CPU % 100 durumuna getirse de sistemde bir problem yoktu ve ben hala kodlama yapıp enter ve gönder yapabiliyordum. Bunu yaparken aynı anda "bitbucket" özel git sunucuma anlık upload ve o kadar çok kayıt etmişimki "commit" sayısı tavan yapmış ve bir ara nerde olduğumu kaçırıyordum :))) Bunun iyi yanı kendi kendime dedim ki "proje bitmesse bir daha yerimi zor bulurum" Ve evet teşvik edici unsur kesinlikle "kayıt" ederken daha dikkatli olmalıyım ama bir elimde sürekli "ctrl+s" veya "auto-save" sürekli aktif ve durmadan yazıyorum :)

Bunun dışında bir başka rs-pi ve ona bağlı "1TB" disklerim" tabiki enerjilerini başka yerden ve data sadece bir yerden ve "auto-mount" ayarlı aynı zamanda samba ekledim. Ancak evde ki sadece bir bilgisayarın "windows" olma zorunluğu var oda "ATI" durumundan dolayı ancak bu konuda bir şeyler yapıcam. Gerçi ne kadar destek konusunda "sıfır" olsada ve "rpmfusion" listesidne destek olmaması gibi vs durumlar işi birazcık zora sokuyor. Ancak derlemesi yapılacaktır. Onun dışında yeni bir program daha ekledim. Ufak bir eklenti ve bunun sayesinde "rs-pi"lerin durumlarını ve uzak terminal erişimi direk olarak yerel ağda bile olmasam. "DNS Sunucularım" sağolsun :) Ancak yinede "VPN" kullanmakta uygun olabilirdi. Sadece şuanlık Dinamik DNS kullanmaya devam edicem. Bunun dışında da "mekatronik" ile alakalı projelerim ve arduino,leap motion cihazları ile ilgili uğraşlar. Birde 3D katı model programların hepsi "linux" da olsa sanırım son günlerde giden ve yine gelen hard diske hiç "windows" kurmaya çaba sarf etmiyecem. Daha fazla alan olarak kullanabilir ve ufak bir sanallaştırma ile de diğer lazım olan ve grafik gerektirmeyen programlarıda kullanabilirim.

Sadece alternatiflerimi üretirken bir yanda da elimde olan sistemi etkin kullanmak zorundayım.Teşekkür Ederim