12 Şubat 2013 Salı

Fedora 18 için Libre Office 4.0 Nasıl Kurulur ?


Merhaba Fedoracılar ;

Libreoffice 4.0 sürümü çıkalı şu an yazdığım zamana göre söylersek az bir süredir bizimle olduğu aşikar. Ancak sürüm çıkmasına rağmen hala tam olarak bitmiş olduğunu söylemekte mümkün değildir. Ancak kullanım için ve çeşitli işlemler içinde gayet uygun bir şekilde donatılmış daha fazla düzeltme ve daha fazla eklenti ile Libreoffice 4.0 bizimle yenilikleride beraberinde getiriyor.


  • CMIS standartına uygun olarak Libreoffice elimizdeki dökümanı ECM sistem üzerinde depolayarak paylaşma imkanı sunuyor. Aynı Alfresco , Nuxeo veya MS SharePoint sisteminde olduğu gibi paylaşım ve ortak çalışmalar yapmak mümkün.
  • Firefox'un Personaslarını artık Libreoffice'de giyebiliyor :) Kendi stilinizi kendi libreoffice tarzını kendimiz seçebilirsiniz :) 
  • DOCX veya RTF gibi formatları okurken artık çok daha düzgün bir şekilde açabiliyor.
  • Visio ve Publisher dökümanlarınıda açabilme imkanı yine bize sunuluyor.Bunları Libreoffice araçları ile işledikten sonra LO'da rahatça açabiliriz.
  • Programcılar içinde tabi artık "Gerrit" kullanarak çok daha kolay ve hızlı kod paylaşımı ve projeye katkıda bulunabiliriz.
  • Sadece Linux'da olan bir özellik ise Libreoffice Impress'i Android ile kontrol edebiliriz. Bunun içinde "Google Play Store" içinde "Libreoffice Impress Remote" programını kurmamız gerekiyor.
Libreoffice Ana Penceresi içinde ; Araçlar>Seçenekler>Libreoffice Impress>Genel (Tools>Options>Libreoffice Impress>General) | menüsü altında "Sunum"(Presentation") Menüsü altında Uzaktan Kontrolü aktif et "Enable remote control" seçeneği ve onun üstündeki diğer seçeneği aktif hale getirdikten sonra android içine kurduğumuz uygulamayı açtıktan sonra  "Wifi" ile Libreoffice Impress ve Android telefonumuzda ki programıda açarak kontrolü sağlamış olalım.
  
Libreoffice sitesinden uygun olarak 32 bit veya 64 bit RPM paketini indirdikten sonra "tar.gz" olduğundan dolayı öncellikle paketten çıkarmamız gerekiyor.

tar -zxvf http://dev-builds.libreoffice.org/remote/rpm/x86_64/LibreOffice_4.0.1.0_Linux_x86-64_rpm.tar.gz

cd LibreOffice_4.0.*

su -c 'yum localinstall RPMS/*.rpm RPMS/desktop-integration/libreoffice4.0-freedesktop-menus-4.0.0*.noarch.rpm'

Birde Libreoffice'de Windows 95'den kalma çok kötü bir görüntü oluşuyorsa bunu çözmek için ; 

yum install pangox-compat

paketini kurarak bu problemi kolaylıkla geçebiliriz.Ayrıca bu çözümü veren "Pavel Stárek" adlı arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Teşekkür Ederim
Onuralp SEZER

Fedora Ambassadors