19 Ocak 2013 Cumartesi

Fedora 18 KDE - Rosa Launcher


Fedora 18 KDE kulanırken yeni araçlar keşfetmeye ve daha iyi bir KDE kullanımı nasıl sağlarım diye her zaman bir arayış içindeyim. Bu sefer bulduğum aracın ismi "Rosa Launcher" kendisi oldukça güzel ve bir o kadar da kullanışlı bir araç olmuştur. Kullanımı oldukça basit ve kolaydır. İşte Rosa Launcher'dan bir kaç kare sizlere ;

Welcome Ana Menüsü

Uygulamalar Menüsü


Rosa launcher KDE için tasarlanmış bir "panel" widgeti olduğundan dolayı yapmamız gereken şey onu bir panele eklemek olacaktır. Benim için şuan ki duruma göre alt panelimdeki en sağdaki ikon "Rosa launcher" ikonu olmaktadır. Ona bastıktan sonra gördüğünüz bir güzel menü ile karşı KDE kullanmak konusunda sizlere bir fikir verebiliriz. Ayrıca Rosa Launcher kullanırken sosyal ağlardan "facebook" sekmesinede geçerek ileti yazabilir , yorum yapabilir ve zaman çizegelgesinde ilk yorumdan en son günümüze kadar olan bütün iletileri görebilmeniz mümkündür.Bunların yanında belirtmem gerekir ki eğerki bu zaman çizelgesi eklentisine hakim olmak istiyorsak "Nepomuk" Servisi kesinlikle tam gaz çalışmalıdır. Aksi takdirde zaman çizelgesnini sizlere pek bir faydası olmayacaktır.

TimeZone Menüsü
Kurulum içinse yapmamız gereken komut ;

su -c 'yum install rosa-launcher'

Sonrasında widget menüsü açarak "Simple Welcome" isimli widgeti panelimize ekliyoruz ve sonrasında işlem tamamdır. 

Not : Eğer ekleme esnasında KDE çöküntüye uğrarsa problem etmenize gerek yok sadece tekrar eklemeyi deneyin ondan sonra eklenecektir. Herhangi bir zorlama veya problem çıkmacaktır. Oldukça hızlı ve kararlı bir şekilde çalışmaktadır. 

Teşekkür Ederim
Onuralp SEZER
Fedora Ambassador