2 Nisan 2012 Pazartesi

Fedora 16 Verne Puppet ve Puppetmaster Kurulumu Bölüm-1

Puppet bir konfigurasyon sistem yönetimidir. Fedora alt yapısında değerlendirilmektedir. Puppet ile Sunucu üzerinden clientlere çeşitli manifesto dosyaları ve moduller ile sistem yönetimi yapabiliriz. 


Sunucu Tarafından duyulan gereksinimler
 • puppet-serverfc
 • puppet
 • ruby
 • facter
Kurulum : su -c 'yum -y install puppet-server'


İstemci Tarafında duyulan gereksinimler 
 • puppet
 • facter
 Kurulm : su -c 'yum -y install puppet facter'


Puppet için kullancağımız sürüm şimdilik ; puppet-2.6.x.x sürümünde olması daha faydalı çünkü üst sürümde meydana gelmiş buglar kullanım zorluğu çıkarmaktadır.Ancak bu yazıyı yazarken tarihi göz önünde bulunduralım ilerde bu problem çözülecektir.


Ekstradan ise puppet aracını istersek  RHEL,CentOS gibi diğer RPM tabanlı ve EPEL depoları eklenmiş sistemlerde kullanabiliriz.


Ayrıca bu puppet yüklenirken lütfen "rpmforge" depolarının açık olmamasına dikkat edelim.Mevcut ise kurarken "disable" ederek kurmak kesinlikle faydalı olacaktır.


Kurulum tamamladıktan sonra Terminalde "ROOT" olarak temel olarak puppet ve puppetmaster servislerini açarak sunucu ve istemci arasındaki bağlantıyı meydana getirelim 


Sunucu Tarafında ;


service puppetmaster start


Komutu ile puppetmaster servisini aktif hale getirelim.Aktifleştirme işleminden sonra "fqdm"(Full Qualified Domain Name) Tam kullanıcı ismini ile ping atabilir olmasını ayarlamamız gerekiyor.  Bu durumda bu anlatım için örnek domain isimleri ve IP adresleri kullanıcam.


Sunucu için ;   localsunucu.localdomain   IP : 192.168.1.100
İstemci için  ;  localistemci.localdmain      IP : 192.168.1.101


Burdaki en önemli unsurlardan birisi istemci ve sunucu arasında kesinlikle ping atılabilir olması gerekiyor ve ayrıca güvenlik duvalarından  "tcp" 8140 portu  puppet servisi için açmamız gerekiyor.Bu işlem yine sunucu ve istemci(ler) için yapılması gereklidir. Güvenlik duvarı izni içinse görsel bir masaüstü varsa firewall aracı ile veya terminal üzerinden aşağıda komut ile yapabiliriz.. 


su -c 'lokkit --high -p 8140:tcp'

Bu işlemde firewall ile ilgili problemi aşıcaktır.Daha sonrasında /etc/hosts dosyasını düzenlememiz gerektir. 


Sunucu tarafında ; 127.0.0.1    localhost localhost.localdomain localhost4 localhost4.localdomain4
::1       localhost localhost.localdomain localhost6 localhost6.localdomain6

127.0.0.1    localsunucu.localdomain
192.168.1.101  localistemci.localdomainİstemci Tarafında ; 127.0.0.1    localhost localhost.localdomain localhost4 localhost4.localdomain4
::1       localhost localhost.localdomain localhost6 localhost6.localdomain6

127.0.0.1    puppet1.example.tld
192.168.1.100   puppetmaster.example.tld

Temel olarak puppet ve puppetmaster kurulumunu gerçekleştirdik.Diğer bölümde sunucu-istemci bağlantılarını konu alarak devam edicez.


Teşekkür Ederim
Onuralp SEZER
Fedora Ambassador EMEA / Turkey