8 Aralık 2011 Perşembe

Powertop ile kalibrasyon (Fedora 16 Verne)

Merhabalar ;

Son günlerde çözülen bir bug olan powertop kalibrasyon hatasını çözümünü paylaşmak istedim.Powertop özellikle Intel tabanlı makinalar için enerji kalibrasyonu yapan ve gereksiz enerj tüketimi için ve batarya ömrünü uzatmak için kullanılan bir program.Görsel olarak herhangi bir GUI gibi bir görselliği yoktur.Tamamen terminale dayalı olan program sadece terminal içinde powertop kullanırken yön tuşları ile menü geçişi yapabilceğimiz bir kullanıcı kontrolü vardır.

Kurulum için  ;

su -c 'yum -y install powertop'

Sonrasında kalibrasyon yapmak için root olma şartı koyan powertop bu konuda kesinlikle haklı,sebep olarak sistemimizi etkileyecek ciddi bir test yapıyor ve kalibrasyon ayarları tamamen root ile olmak zorundadır.

su
powertop --calibrate 

Bu komuttan sonra ortalama 1 saat bilgisayarımızı boş bırakmamız gerekli olucaktır. Ancak çabuk biter ve şu şekilde bir uyarı verebilir.


Cannot load from file /var/cache/powertop/saved_results.powertopCannot load from file /var/cache/powertop/saved_parameters.powertop

Şeklinde uyarı ile başlamış ise kalibrasyon başarısız olmuş demektir.
Bunu düzeltmek için ;

 su -c 'yum update --enablerepo=updates-testing powertop-1.98-2.fc16'

Bu işlemden sonra kalibrasyon hatasıda giderilmiş olucaktır.Ancak kısa sürde sonrada fedora repolarında eklenme durumundan dolayı yüklerken sürüm eğer tam olarak "1.98.2.fc16" veya üstü ise zaten eklenmiştir.Ancak "1.98.1.fc16" veya altı ise kalibrasyon hatası meydana mevcuttur ve yukardaki update kodunu yazmamız yeterli olucaktır.


Teşekkür Ederim
Fedora Ambbassador
Onuralp SEZER