4 Aralık 2011 Pazar

GDM Ayarlama Aracı (Fedora 16 Verne)

Merhabalar ;

Fedora her açıldığında açılış ekranındaki arka plan standart sürümde gelen duvar kağıdı ile aynı resim kullanıyor.Ancak bazılarımız daha farklı düşüncelerde olabilir.Resmini değiştirmek gibi mesela yada logoyu isterse temasını bile değiştirmek isteyebilir.Tamam o zaman bizde bunun için bir araç kuralım.

GDM3Setup
 

GDM3 Setup oldukça fonksiyonel bir program bu açıdan bakıldığında gtk3 temasını shell temasını , duvar kağıdını , yazı tipi(font),ikon tema,mouse imlecini,logo ikonu bile değiştirmek hatta banner seçeneği de yer alıyor.

Ayrıca kullanıcı listesini iptal etme ve "restart" butonunu kaldırmak seçenekler arasında yer alıyor.Son olarak da otomatik giriş butonu mevcut.
Ancak bu özelliği zaten Fedora'nın standart ayarlarından ayarlamamız yine mümkün olabiliyor.Şimdi bu programı bir kaç komut ile kuralım ve hemen kullanalım.


Daha öncesinde "github" ile manuel kurulum mevcut ancak şahsen denediğim yolun sonucunda ve README yolunda başarısız olunca bende rpm paketi olduğunu buldum ve Fedora için ayrıca belirtmiş olduğunuda fark edince direk olarak rpm kurulum ile basitçe bitircez.


Terminal açalım.


git clone git://github.com/Nano77/various.git
su -c 'rpm -ivh various/rpm/gdm3setup-20111116-1.noarch.rpm' 

Root şifremizi yazdıktan sonra kurulum bitmiştir.
Son bir not : Kullancağımız arka plan resminin GDM ekranında bulunabilmesi için


/usr/share/backgrounds/ ve temaların altındaki /usr/share/themes/ dizinlerine kopyalanması gereklidir.


Teşekkür Ederim.
Onuralp SEZER
Fedora Ambassador