22 Kasım 2011 Salı

Terminale RENK Getirelim.

Hepimizi Fedora terminalini biliriz. beyaz zemin siyah yazı, kimisi için ideal, kimisi içinde gözü yoracak şekilde rahatsız edici oluyor.Kendi tercihim siyah zemin beyaz yazı oluyor.Fedora'yı kurduğum veya kullandığım her bilgisayarda geçici bile olsa bir terminal rengine el atmadan geçemiyorum. Bir iş olduğunda kesinlikle terminalde ise o işim ki %99 orda oluyor :) , hemen profil ayarlarından renk ayarını değiiştiriyorum.Sonrasında kendi kendime

"Terminal siyah zemin beyaz yazı mevcut fakat daha bir renkli hale gelemez mi ?"

Bu sözün arkasında hemen ufak bir araştırma yaptım ve eskiden de yaptığım gibi yine etc dizini altında bir dosya meydana getirerek bu sorunu çözmek gayette basit sadece tanımlarken dikkatli olmak gerekiyor.Sonuçta kodları değştirirken bir hata meydana gelirse terminale erişmek çile haline gelebilir.Herneyse şimdi nasıl yapabiliriz ona bakalım.

Not : Tercih ediceğim editör "VIM" olucaktır. Nano veya başka bir editör kullanacaklar lütfen root olarak yaptıklarına emin olsunlar.


su

vim /etc/DIR_COLORS

dosyasını açalım büyük yoksada meydana gelicektir. "ls" kodunu yaptığımızda meydana gelen renklendirme bu şekilde olacaktır.Kendi ayarlamış olduğum renk kodlarına bakarsak ;


http://pastebin.com/CzJeVndH


Evet sanırım oldukça uzun görünüyor :)
Neyse daha sonrasında birde takvim eklemek istedim :)
Server kullanıyorsak ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok :) İsteyen tabiki masaüstü varsa bile ekleyebilir. Sonuçta zevk meselesi bir bakıma da , şimdi de takvim için eklemek istediğimiz kısma geçelim.

Kendi kullanıcımız altında( /home/[KullanıcıAdı]/  ) .bashrc dosyası mevcuttur.Onu açalım ve içine şu satırları ekleyelim ;http://pastebin.com/sVY0444a

Bu işlemden sonrada birde  ( .enrvc ) adında bir dosya ismi meydana getirelim.

http://pastebin.com/yrJ6xi33

Şu adresdeki kodları hepsini ekleyelim. Burda renk tanımlamaları mevcuttur. Zaman ayarları vs takvim ayarlamaları aynı zamanda,istediğin şekilde ayarlama yapabilirsiniz.

Ancak bir değişilik yaparken olduda bir noktayı yanlış yapma ihtimaline karşı 2 terminal açarak çalışın birinde "bash" yazınca otomatik olarak kodları yeniden yükleyecek eğerki bir diğer yazıyı yazdığınız terminalde yanlış yazdınız bilmiyorsunuz ve "bash" yazdınız terminal ekranında kilitli kalabilirsiniz.Kendim değişiklikler yaparken bizzat yaşamış olduğum bir durum olduğundan 2 terminal ile devam etmek her zaman daha faydalı olucaktır.


Kendi Terminalimden bir görüntü  ;


My Terminal Colour


Teşekkür Ederim.
Onuralp SEZER
Fedora Ambassador